BL Touchpanel Single BL Shine Lightmanagement / BL Wireless Controller / BL Wireless Control Unit Single
BL Touchpanel Single 230VAC IP20 Wireless available
Top Features
-
KunststoffMaterial
-
FunkControl signal
-
IP20Suitable for degree of protection (IP)
- Control functions Funk (optional with DMX control)
- Supports 1-channel operation
- Smart Sync function enables the synchronisation of multiple devices
BL Touchpanel Single, 1-channel for operating a 1-channel wireless control unit, supply voltage 230 VAC, RF 2.4 GHz + DMX512, IP20, L86 x W86 x H33
BILTON LEDON Technology BL Touchpanel SingleProduct 172190
BL Touchpanel Single for controlling LED strips with a suitable controller. With a voltage of 230 V AC and protection class IP20 .
Supports 1-channel operation and can control up to 4 addresses.
Multiple zones can be defined for grouping controllers.
The controller features a Smart Sync function that enables the synchronisation of multiple devices. This allows several controllers to be controlled via a central control unit. Each individual controller is first programmed on the control unit; control commands are then automatically forwarded from controller to controller.
Dimensions (L x W x H): 86 mm x 86 mm x 33 mm
| Mechanical data | |
|---|---|
| Material | Kunststoff |
| Width of device | 86 mm |
| Height of device | 33 mm |
| Depth of device | 86 mm |
| Control signal | Funk |
| Core cross section | 0,5 - 2 mm² |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Electrical data | |
|---|---|
| Voltage type | AC |
| Control signal | Funk |
| Nominal voltage | 230 V |
| Connection | |
|---|---|
| Connection type | Schraubklemme |
| Core cross section | 0,5 - 2 mm² |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Ambient temperature during operating | - 30 ... + 55 °C |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 4250716954456 |
| Article no. | 172190 |
| Net weight | 180 g |
| Gross weight | 206 g |
| Gross width | 110.0 mm |
| Gross height | 58.0 mm |
| Gross length | 110.0 mm |
| Customs tariff number | 85437090 |
| Net width | 86.0 mm |
| Net height | 33 mm |
| Net length | 86 mm |
| State of origin | CN |