BL Control Unit Single BL Shine Lightmanagement / BL Wireless Controller / BL Wireless Control Unit Single
BL Control unit, 1 channel, 12–48 V DC, 360 W, for LED strips, IP20, wireless available
Top Features
-
1Number of channels
-
FunkControl signal
-
IP20Suitable for degree of protection (IP)
-
WhiteColour
- Smart Sync function: enables the synchronisation of multiple devices
- Controlled via Funk using a touch panel or remote control
- 1 -channel version
BL controller, 1 channel, supply voltage 12–48 V DC, 360 W @ 24 V, max. 15.5 A – 15 A @ 12 V/24 V – 10 A @ 36 V/48 V, RF 2.4 GHz + push-to-dim, IP20, L 175 x W 45 x H 27 mm
BILTON LEDON Technology BL Control Unit Single
Item 172189
BL Control Unit Single in 1 -channel version for controlling LED strips. Control is optionally via Funk with a touch panel or remote control, or optionally via PushDim.
The device is designed for an operating voltage of 24 V DC and offers a maximum power of 360 W within a voltage range of 12 - 48 V DC – and has an IP20 protection rating.
The controller features a Smart Sync function that enables the synchronisation of multiple devices. This allows several controllers to be controlled via a central control unit. Each individual controller is first programmed into the control unit; control commands are then automatically relayed from controller to controller.
Dimensions (L x W x H): 175 mm x 45 mm x 27 mm
| Mechanical data | |
|---|---|
| Material | Kunststoff |
| Width of device | 45 mm |
| Height of device | 27 mm |
| Depth of device | 175 mm |
| Colour | White |
| Control signal | Funk |
| Core cross section | 0,5 - 2 mm² |
| Suitable for degree of protection (IP) | IP20 |
| Electrical data | |
|---|---|
| Voltage type | DC |
| Number of channels | 1 |
| Control signal | Funk |
| Imput voltage range | 12 - 48 V |
| Nominal power | 360 W |
| Nominal voltage | 24 V |
| Standby power consumption (solstandby) | 0.5 W |
| Connection | |
|---|---|
| Connection type | Schraubklemme |
| Number of channels | 1 |
| Core cross section | 0,5 - 2 mm² |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Ambient temperature during operating | - 30 ... + 55 °C |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 4250716954449 |
| Article no. | 172189 |
| Net weight | 99 g |
| Gross weight | 136 g |
| Gross width | 50.0 mm |
| Gross height | 38.0 mm |
| Gross length | 178.0 mm |
| Customs tariff number | 85437090 |
| Net width | 45.0 mm |
| Net height | 27 mm |
| Net length | 175 mm |
| State of origin | CN |