BL Downlight Office BL Shine LED luminaires / BL Downlights
BL Downlight Office recessed luminaire D170mm 1800lm 18W 60D 940 white 450mA available
Top Features
-
EinbauMounting method
-
IP44Degree of protection (IP)
-
170mmDiameter
- This high-quality downlight offers a glare limitation of <19
- Protection class (room side) IP44
- COB light source
- Plug&Play connection
LED recessed downlight round, white aluminium housing, without power supply unit, 1,800 lumen, 18W, 60° direct beam, CRI >90, 4,000 Kelvin, IP44, dimensions: D 170 x H 112 mm
BL Downlight Office
Article 728055
High-quality LED recessed ceiling downlight made of high-quality White coated Aluminium .
The luminaire impresses with its excellent light quality and homogeneous light distribution across the entire light-emitting surface. Thanks to its protection rating IP44 , the BL Downlight Office is also suitable for areas with demanding requirements.
With a power consumption of 18 W, a luminous flux of 1800 lm is achieved, corresponding to an efficiency of 100 lm/W. The color rendering index (CRI) is >90 , the light color is White with 4000 K, and the luminaire has a beam angle of 60°. The dimensions are D 170 mm x H 112 mm mm with a required ceiling cutout of 139 mm.
| Mechanical data | |
|---|---|
| Material housing | Aluminium |
| Colour housing | White |
| Width | 170.0 mm |
| Length | 170.0 mm |
| Height/depth | 112 mm |
| Diameter | 170 mm |
| Installation diameter | 139 mm |
| Outer diameter | 170 mm |
| Mounting method | Einbau |
| Lamp type | LED nicht austauschbar |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| Control gear included | nein |
| Installation height/depth | 112 mm |
| Unified Glare Ratio (UGR) | <19 |
| Electrical data | |
|---|---|
| Protection class | III |
| Voltage type | DC |
| Nominal voltage | 33 - 38 V |
| Overall efficiency | 100 lm / W |
| Nennstrom | 0,45 A |
| Max. system power | 18 W |
| Light technical data | |
|---|---|
| Beam angle | 60° |
| Colour rendering index CRI | >90 |
| Light distribution | Symmetrical |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 1800 lm |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour of light | White |
| Energy efficiency class of teh built-in lamp | F |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Ambient temperature during operating | - 20 ... + 45 °C |
| Rated life time L80/B10 at 25 °C | 50000 h |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 9009453034106 |
| Article no. | 728055 |
| Net weight | 500 g |
| Gross weight | 640 g |
| Gross width | 190.0 mm |
| Gross height | 140.0 mm |
| Gross length | 190.0 mm |
| Customs tariff number | 94054239 |
| Net width | 170.0 mm |
| Net height | 112 mm |
| Net length | 170 mm |
| State of origin | CN |