BL Moisture-proof luminaire Trend BL Shine LED luminaires / BL Moisture-proof luminaire
BL MPR Trend moisture-proof luminaire 1200mm 5400lm 20–36W 120D 840 white 230V available
Top Features
-
IK08Impact strength
-
IP65Degree of protection (IP)
-
yesFireproof
-
geeignet für DurchgangsverdrahtungType of wiring
- Output or luminous flux can be adjusted directly via a DIP switch
- Suitable for applications with high safety requirements – ideal for damp environments, industrial settings, car parks and outdoor areas
- Low-maintenance and reliable even under difficult conditions
LED MPR damp-proof luminaire, 5,400 lumens, 36W, 120° direct beam, CRI >80, 4,000 Kelvin, IP65, IK08, protection class I, non-dimmable, fireproof, UV-resistant, white PC housing, incl. power supply unit, switching capacity: 20, 24, 30, 36W, dimensions: L 1200mm x W 59mm x H 60mm
BL Moisture-proof luminaire Trend
Article 751020
LED damp room light made of PC (Polycarbonat) , switchable light with LED converter - Yes - mounted in housing, mounting type Anbau - ceiling mounting with enclosed Mounting brackets possible, quick assembly with , suitable for geeignet für Durchgangsverdrahtung , UV-resistant , fireproof yes , protection class IP65 , shock resistance IK08 , corrosion protection , explosion protection , explosion protection yes , service life of 50000 h , Power 36 W, Color Rendering >80 , Color Temperature 4000 K, Beam Angle 120°, Ambient Temperature , Dimensions (L/W/H): 1200.0 mm x 59.0 mm x 60 mm
| Mechanical data | |
|---|---|
| Material | PC (Polycarbonat) |
| Colour housing | White |
| Width | 59.0 mm |
| Length | 1200.0 mm |
| Height/depth | 60 mm |
| Mounting method | Anbau |
| Type of control gear | LED - Betriebsgerät stromgesteuert |
| Lamp type | LED nicht austauschbar |
| Type of fastening | Mounting brackets |
| Suitable for emergancy lighting | nein |
| Material of the cover | Plastic Opal |
| Impact strength | IK08 |
| Degree of protection (IP) | IP65 |
| With lamp | Yes |
| Control gear included | Yes |
| Fireproof | yes |
| Electrical data | |
|---|---|
| Protection class | I |
| Voltage type | AC |
| Nominal voltage | 200 - 240 V |
| Operating frequency | 50 / 60 Hz |
| Overall efficiency | 150 lm / W |
| Max. system power | 36 W |
| Power factor | 0.95 |
| Type of wiring | geeignet für Durchgangsverdrahtung |
| No dim function | Yes |
| Light technical data | |
|---|---|
| Beam angle | 120° |
| Colour rendering index CRI | >80 |
| Light exit | direkt |
| Light distribution | Symmetrical |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 5400 lm |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour of light | White |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Impact strength | IK08 |
| Rated life time L80/B10 at 25 °C | 50000 h |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 4250716953473 |
| Article no. | 751020 |
| Net weight | 808 g |
| Gross weight | 1008 g |
| Gross width | 61.5 mm |
| Gross height | 61.5 mm |
| Gross length | 1240.0 mm |
| Net width | 59.0 mm |
| Net height | 60 mm |
| Net length | 1200 mm |
| State of origin | CN |