BL Downlight Pure Flat BL Shine LED luminaires / BL Downlights
BL Downlight Pure recessed luminaire 2300lm 18.5W 110D 840 white IP44 700mA available
Top Features
-
24mmHeight/depth
-
YesUV-resistant
-
IK05Impact strength
-
IP44Degree of protection (IP)
- Light color 4000 K
- IP44 splash-proof
- Plug&Play connection
- Extra-flat design
LED recessed downlight round, 2,300 lumen, 18.5W, 110° direct beam, CRI >80, 4,000 Kelvin, IP44, IK05, protection class III, dimmable, UV-resistant, EEK E, white aluminium housing, without power supply unit, without cable, dimensions: D 240mm x H 24mm
BL Downlight Pure Flat
Article 722028
LED ceiling recessed downlight - power supply nein - with Retaining springs for ceiling thicknesses of 10 - 20 mm; use when space in the ceiling is limited; high-quality, White coated Aluminium frame; best light quality and homogeneous Symmetrical light distribution across the entire light emission surface; UV-resistant Yes ; protection class IP44 ; Shock resistance IK05 , Luminous flux 2300 lm, Connected load 18.5 W, Luminaire luminous efficacy 124 lm/W, Color rendering >80 , Light color White , Color temperature 4000 K, Beam angle 110°, Dimensions: 240 mm x 24 mm, Ceiling cutout 227 mm
| Mechanical data | |
|---|---|
| Material housing | Aluminium |
| Colour housing | White |
| Width | 240.0 mm |
| Length | 240.0 mm |
| Height/depth | 24 mm |
| Installation diameter | 227 mm |
| Outer diameter | 240 mm |
| UV-resistant | Yes |
| Lamp type | LED nicht austauschbar |
| Type of fastening | Retaining springs |
| Impact strength | IK05 |
| Degree of protection (IP) | IP44 |
| With lamp | Yes |
| Surface finishing | matt |
| Suitable for wall mounting | Yes |
| Control gear included | nein |
| Suitable for ceiling mounting | Yes |
| Electrical data | |
|---|---|
| Protection class | III |
| Voltage type | DC |
| Nominal voltage | 27 - 30 V |
| Overall efficiency | 124 lm / W |
| Nennstrom | 0,7 A |
| Max. system power | 18.5 W |
| Dimming depending on control gear | Yes |
| Light technical data | |
|---|---|
| Beam angle | 110° |
| Colour rendering index CRI | >80 |
| Light distribution | Symmetrical |
| Rated luminous flux according to IEC 62722-2-1 | 2300 lm |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour of light | White |
| Energy efficiency class of teh built-in lamp | D |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM4 |
| Flicker-free | Yes |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Impact strength | IK05 |
| Bemessungslebensdauer L80/B20 bei 25 °C | 50000 h |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 4250716953022 |
| Article no. | 722028 |
| Net weight | 520 g |
| Gross weight | 615 g |
| Gross width | 250.0 mm |
| Gross height | 40.0 mm |
| Gross length | 285.0 mm |
| Customs tariff number | 94054239 |
| Net width | 240.0 mm |
| Net height | 24 mm |
| Net length | 240 mm |
| State of origin | CN |