COR Pure COB 1000 IP65NA BL Shine LED-Strip / COLLECTION INTERIOR / BL COR Pure / COR Pure COB / COR Pure COB IP65NA
Article no.: 172076
BL COR Pure COB LED-Strip 1010lm/m 24VDC 10W/m IP65NA 940 20m available
Top Features
-
IP65NADegree of protection (IP)
-
12.5mmLength of particular segments
-
4000KColour temperature
-
1010lmLuminous flux per meter
- LED strip, all 12.5 mm separable
- Without soldering connection
- 24 V-Single LED per cut for more flexible application
LED-Lichtband COR Pure COB 1010lm/m 24VDC 10W/m 101lm/W IP65NA CRI>90 4000K WHITE ohne Anschlusskabel, 20 Meter/Rolle
| Mechanical data | |
|---|---|
| Width | 8.0 mm |
| Length | 20000.0 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Model | Band |
| Self-adhesive | Yes |
| Lamp type | LED nicht austauschbar |
| Distance | 1.56 mm |
| Distance relating to | LED zu LED |
| Degree of protection (IP) | IP65NA |
| Length of particular segments | 12.5 mm |
| Number of lamps per meter | 640 |
| Electrical data | |
|---|---|
| Protection class | III |
| Voltage type | DC |
| Lamp voltage | 24 V |
| Imput voltage range | 23 - 25 V |
| Lamp power per meter | 10.0 W |
| Overall efficiency | 101 lm / W |
| Light technical data | |
|---|---|
| Beam angle | 140° |
| Colour rendering index CRI | >90 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour of light | White |
| Luminous flux per meter | 1010 lm |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Connection | |
|---|---|
| Conductor cross section | 0.5 mm² |
| Number of poles | 2 |
| Max. length | 5000 mm |
| Temperature technical data | |
|---|---|
| Ambient temperature during operating | - 25 ... + 40 °C |
| Rated life time L70/B50 at 25 °C | 60000 h |
| Rated life time L80/B10 at 25 °C | 60000 h |
| Packaging information | |
|---|---|
| EAN | 4250716952278 |
| Article no. | 172076 |
| Net weight | 360 g |
| Gross weight | 450 g |
| Gross width | 300.0 mm |
| Gross height | 15.0 mm |
| Gross length | 340.0 mm |
| Customs tariff number | 9405423990 |
| Net width | 8.0 mm |
| Net height | 1.6 mm |
| Net length | 20000 mm |
| State of origin | CN |
* Information about the electrical and lighting technology measurements: Performance data measured after 1 min. at 25 °C ambient temperature and a light colour of 4,000 K (or RGB). These values can have a tolerance value of -/+ 10% (or -/+ 15 %at ECO / TWO / RGB / AIR ). Module length at 24 V input voltage at the module and luminous flux drop 10% over the specified length.